Zapałki inspirują, baśnie też

 

Znów temat bystrzycki… Tym razem na ladzie bibliotecznej i wokół. Etykiety zapałczane z kolekcji Muzeum Filumenistycznego – pamiątki z regionu Bystrzycy Kłodzkiej oraz o propagandzie w PRL-u z prostym dizajnem i konkretnym przekazem. Wszystko przez słynną baśniową dziewczynkę z zapałkami zapożyczoną od Hansa Christiana Andersena, świetnie wpisaną w scenerię lokalną. Całość z okazji lutowego spotkania z Leszkiem Brągielem, poetą, podróżnikiem, fotografem, gawędziarzem, bajkopisarzem oraz autorem bystrzyckich baśni i legend w 13 odsłonach.

Wystawa jednego wieczoru w samej wypożyczalni PiMBP w Kłodzku przygotowana przez Mariolę Kowalcze, by dopełnić wcześniejszą w holu („Powiadają, że Bystrzyca Kłodzka i okolice…”) i uatrakcyjnić spotkanie. Klimat literacki, wspomnieniowy, filmowy, historyczny z bogatej bibliotecznej kolekcji regionalnej i trochę z prywatnej.

Pomysł – zaproszenie do wspólnej wędrówki z pokazaniem motywu bystrzyckiego w dużym stopniu właśnie kłodzkim wydaniu. Dlaczego? Bo sporo ciekawostek, pięknych zdjęć w albumach, tematów znanych bardziej lub mniej. Bo poeci piszący o Bystrzycy w naszych edycjach, czyli Anna Zelenay. Katarzyna Gondek, reżyserka słynnego nakręconego wiersza Tadeusza Różewicza pochodzi z Kłodzka. Świetny całoroczny oraz całkiem społeczny projekt Heni Szczepanowskiej i Mietka Kowalcze, bystrzyczanki i kłodzczanina „Hłasko 44/80”. Teksty publikowane w „Gazecie Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej”. Całość podsumowana z rozmachem w Muzeum Filumenistycznym – spotkanie z Wiesławem Saniewskim i projekcja jego filmu „Wracając do Marka”. Jest też Bystrzyca pokazana jako miasto filmów fabularnych i ważnych adaptacji literackich. Bystrzyca jako miasto zabytków, miasto z historią w regionalnych publikacjach Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego. I w kadrze, czyli „Miasto pięciu wież” autorstwa prof. Krzysztofa Ruchniewicza i oczywiście za jego zgodą. To przedruki, wybór z 80 fotografii. Jeszcze „Panorama Bystrzycy Kłodzkiej” Włodzimierza Turkiewicza z 1959 r. zamieszczona w „Kamertonie. Jednodniówce Klub Twórczej Inteligencji w Kłodzku”. A przede wszystkim królują baśnie i legendy autorstwa Leszka Brągiela z ilustracjami Barbary Pawłowskiej w oryginalnym wydaniu. Do tego dodatek specjalny „Teka wyobraźni. Przed i po”, czyli rysunkowe inspiracje czytelników PiMBP.

Taki impuls, by oglądać to sąsiednie miasto królewskie z kłodzkiej strony, może w skrócie i dość skromnej formie, ale na dobrą zachętę.