Czy można powiedzieć jeszcze coś nowego o Arnošcie z Pardubic? Związanym z Kłodzkiem czeskim dostojniku kościelnym i państwowym z epoki średniowiecza? Mogłoby się wydawać, że już nie. Ale kłodzka biblioteka i Fundacja im. Tomasza Morusa podjęły taką próbę i 16 stycznia 2025 r. w Filii „Pod Pegazem” zorganizowana została debata „4 x Arnošt” podsumowująca ubiegłoroczny Rok Arnošta ogłoszony w Kłodzku w 660 rocznicę jego śmierci.
W rozmowie prowadzonej przez Martę Zilbert, dyrektor biblioteki, wzięli udział Irena Klimaszewska – autorka wielu książek i artykułów o Arnošcie, Joanna Stoklasek-Michalak – historyczka sztuki, Mietek Kowalcze – znawca kłodzkiego archiwum jezuickiego i „arnosztaliów” oraz Janusz Laska – prezes Fundacji im. Tomasza Morusa, organizator sierpniowego Jarmarku Arnošta i wydawca książek regionalnych, w tym tych poświęconych bohaterowi spotkania.
Licznie zebrani słuchacze mogli poznać osobiste uczucia i odczucia dyskutantów związane zarówno z osobą pierwszego arcybiskupa Pragi, jak i ze spuścizną (materialną i niematerialną) przez niego pozostawioną, dowiedzieć się o publikacjach, archiwaliach i pamiątkach mu poświęconych, o jego związkach z Ziemią Kłodzką i wpływie na nią, a także poznać nieco starych i nowych jego tajemnic.
Wieczory „Pod Pegazem” kończą się zawsze poczęstunkiem i napojami, co stanowi doskonałą okazję do prowadzenia dalszych dyskusji i rozmów na tematy okołokłodzkie. Tak było również i tym razem, więc można powiedzieć, że Arnošt z Pardubic, średniowieczny człowiek renesansu, wciąż budzi zainteresowanie i ciekawość kolejnych pokoleń, zwłaszcza w Kłodzku, z którym związany był od dziecka, gdzie ukończył szkołę, gdzie objawiła mu się Matka Boska i gdzie na własną prośbę został pochowany.