XVI „Almanach Ziemi Kłodzkiej”

To już trzecia promocja wydawanego od niemal 20 lat przez Krystynę Oniszczuk-Awiżeń „Almanachu Ziemi Kłodzkiej”, która odbyła w Filii „Pod Pegazem” kłodzkiej biblioteki. 30 stycznia 2025 r. dziesięcioro spośród siedemnastu autorów spotkało się z bardzo licznie zebraną publicznością, żeby poznać kolejne ciekawostki historyczne z przeszłości regionu, wspomnienia mieszkańców i twórczość literacką pisarzy i poetów „stąd”.

„Almanach Ziemi Kłodzkiej” jest wydawnictwem wyjątkowym nie tylko w skali powiatu kłodzkiego. Od 2006 roku zachęca czytelników do poznawania ciekawych miejsc, ciekawych ludzi, historii, turystyki i kultury całej ziemi kłodzkiej. Kilku autorów publikuje w nim niemal od początku, za każdym razem pojawiają się także debiutanci. Zawsze są to miłośnicy regionu i spraw z nim związanych, znający opisywane tematy biegle i dogłębnie. W almanachu (wzorowanym na wydawanym w Kłodzku w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku niemieckim roczniku „Guda Obend”) znajduje się również twórczość artystyczna – jest miejsce dla poezji, krótkiej prozy, wspomnień, fotografii i prac plastycznych.

W szesnastym numerze almanachu znalazły się: teksty historyczne (Krystyny Oniszczuk-Awiżeń o kłodzkim cmentarzu miejskim i kaplicy cmentarnej, Kornela Drążkiewicza o kłodzkich podziemiach, Adriana Trojana o niemieckim lotnisku wojskowym w Kłodzku-Książówce, Włodzimierza Jana Delekty o XVII-wiecznych nieznanych planach fortyfikacji Kłodzka, Janusza Laski o Dużym Studiu Plastycznym KOK i Bartłomieja Terleckiego o wybuchu w kłodzkiej marmoladziarni w 1969 r.), kłodzkie wspomnienia Danuty Ułasiewicz, Włodzimierza Jana Delekty i Janusza Laski, poezja Mirosława Awiżenia i fraszki Piotra Stankiewicza, opowiadania Dagmary Kacperowskiej, Ludmiły Sowińskiej i Henryka Grzybowskiego. Są również teksty: Ireny Klimaszewskiej o warszawskiej graficzce Marii Hiszpańskiej-Neuman, która pozostawiła po sobie noworudzkie drzeworyty, o jubileuszu 25-lecia bystrzyckiego Chóru z Gór (Joanna Ćwik-Jacuk) i odbywającym się również w Bystrzycy Kłodzkiej gitarowym konkursie kolędowym (Witold Kozakowski), o ubiegłorocznej powodzi w Kłodzku (Janusz Laska), kłodzkich obchodach jubileuszowego roku Arnošta z Pardubic (Janusz Laska, Mietek Kowalcze), kłodzkim Uniwersytecie III Wieku (Krystyna Oniszczuk-Awiżeń) oraz wojewódzkich nagrodach dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Muzeum Ziemi Kłodzkiej (Izabela Mieczkowska i Krystyna Oniszczuk-Awiżeń). Do wszystkich artykułów dołączony został bogaty materiał zdjęciowy zarówno archiwalny jak i współczesny.

Obecni na spotkaniu autorzy w rozmowie z Martą Zilbert, dyrektor biblioteki, tak skutecznie zachęcili słuchaczy do lektury swoich artykułów, że w pewnym momencie zachodziła obawa, że zabraknie dla chętnych egzemplarzy XVI Almanachu, na szczęście na zabrakło. Po części oficjalnej bohaterowie spotkania rozdawali autografy, odbierali zasłużone hołdy i gratulacje, a także prowadzili dalsze rozmowy z zainteresowanymi, czemu sprzyjała przyjazna jak zawsze atmosfera Filii „Pod Pegazem”.

A dla tych, którym nie uda się kupić najnowszego „Almanachu Ziemi Kłodzkiej” (do wyczerpania nakładu będzie go można nabyć w kilku miejscach na terenie Kłodzka), informacja, że ten i wszystkie poprzednie numery są dostępne w Czytelni Biblioteki w Kłodzku (w ratuszu). Zapraszamy do lektury.