Spotkanie autorskie z Moniką Taubitz

Kolejną imprezą biblioteki wprowadzającą w 63. Dni Kłodzka było spotkanie z Moniką Taubitz, poetką i pisarką, która w latach dwutysięcznych nawiązała współpracę z Wydziałem Germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Kilkakrotnie gościła na ziemi kłodzkiej, odwiedzając także naszą placówkę.

Jej twórczość koncentruje się na dwóch obszarach: Śląsku, skąd wywodzi się jej rodzina i który opuściła jako mała dziewczynka w 1946 roku, oraz okolicach Jeziora Bodeńskiego, gdzie obecnie mieszka. Zarówno w poezji, jak i w prozie Moniki Taubitz odnajdujemy ślady dzieciństwa spędzonego w Borowie, Wrocławiu i Żelaźnie. Szczególnie w tomie zawierającym wybór jej wierszy „Ein Land gab mir sein Wort. Gedichte über Schlesien” („Ten kraj dał mi słowo swoje. Wiersze o Śląsku”) oraz w powieści autobiograficznej „Przez dziurę w płocie”.

Monika Taubitz jest wyjątkową postacią, która nie tylko opisuje swoje przeżycia i losy związane ze Śląskiem, ale również aktywnie działa na rzecz przyjaznych relacji polsko-niemieckich. Jej twórczość jest ceniona zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, gdzie zyskała uznanie w kręgach literackich i akademickich. W swoich dziełach często wraca do motywów związanych z miejscami swojego dzieciństwa, co nadaje jej utworom głęboki wymiar emocjonalny i historyczny.

Podczas spotkania w kłodzkiej bibliotece poetka sama czytała swoje wiersze, a polskie tłumaczenia interpretowali Klaudia Lutosławska-Nowak i Henryk Grzybowski. Spotkanie poprowadził Henryk Grzybowski, regionalista zaprzyjaźniony z poetką, a tłumaczyła je Lucyna Adamska-Wulicz.